Korčuľovanie

Ľudia začali korčuľovať pred cca 3 000 rokmi v južnom Fínsku. Prvé korčule neboli príliš ostré, keďže išlo iba o ploché kosti pripevnené na spodok topánky. Korčule s klasickými čepeľami sa prvýkrát objavili až v 13. – 14. st. Prvé súťaže sa konali na konci 16. st., keď obyvatelia miest začali počas zimy tráviť čas na zamrznutých jazerách a kanáloch. Korčuľovali sa všetci, bez ohľadu na pôvod či triednu príslušnosť. Prvým organizovaným klubom bol Edinburghský korčuliarsky klub v r. 1940. V tomto spolku sa začali vyvíjať disciplíny ako krasokorčuľovanie a rýchlokorčuľovanie. Za zakladateľa moderného korčuľovania sa považuje Američan Jackson Haines (1840 – 1875), ktorý do korčuľovania vniesol baletné a tanečné prvky a skoky.

Fanúšikovia korčuľovania: Madame de Pompadour, Napoleon I, Dynastia Qing, Kráľovná Viktória.

Snowboardovanie

Hoci snowboardovanie pravdepodobne v nejakej forme existovalo už v 19. st., komerčný úspech slávil snowboard až v 60. rokoch 20. st., keď Sherman Poppen z Michiganu spojil dve lyže. Tento vynález rýchlo získal obrovskú popularitu najskôr medzi priateľmi Poppenovej dcéry, potom sa myšlienky ujala Brunswick Corporation. Za 10 rokov predala takmer milión kusov tohto športového náčinia.

V 70. rokoch pribudlo na dosku viazanie s topánkami, čo prinieslo obrovskú popularizáciu snowboardu v 80. a 90. rokoch. Prvými fanúšikmi boli priaznivci skateboardu a surferi. Snowboardovanie sa stalo olympijským športom v roku 1998. Medzi hlavné štýly patria freeride, freestyle a freecarve.

Celebrity, ktoré snowboardujú: Seal, Woody Harrelson, Gwen Stefani, Angelina Jolie.

Hokej

Ľadový hokej sa hrával od 10. storočia. Podľa historických dokumentov existovala hra podobná hokeju u pôvodného obyvateľstva východnej Kanady – Mikmakov. Popularita hokeja narástla práve tu v 19. st. Britskí vojaci vtedy hrávali hokej na zamrznutých rybníkoch s kanadskými školákmi. Prvé pravidlá ľadového hokeja boli spísané v r. 1870 študentmi McGillovej University, ktorí loptičku nahradili dreveným pukom. Hokejisti spočiatku nemali helmu, ani vystuženú výstroj. O slávny Stanley Cup sa prvýkrát súťažilo v roku 1893, na olympijských hrách sa hráva od r. 1920.

Zaujímavosť: Hráči sa pohybujú rýchlosťou 30 – 45 km/h.

Lyžovanie

Prvé lyže z rokov 6 300 – 5 000 pnl. sa našli v blízkosti Moskvy na jazere Sindor. Pôvodne lyže pravdepodobne slúžili ako dopravný prostriedok a v 13. storočí boli dokonca vojakmi prvýkrát využité v boji. Populárnym rekreačným športom sa lyžovanie stalo okolo r. 1800, keď na celom svete vznikali lyžiarske spolky a boli budované lyžiarske rezorty. Ako inak, najskôr si lyžovanie obľúbili obyvatelia Škandinávie.

Udalosti: 1809 – prvý skokan na lyžiach – Olaf Rye

  • 1843 – prvá verejná lyžiarska súťaž v Nórsku
  • 1849 – prvý lyžiarska túra v Nórsku
  • 1868 – turistické lyžiarske rezorty
  • 1910 – prvá lyžiarska poma
  • 1924 – lyžovanie na olympijských hrách

Stavanie snehuliaka

Prvá dokumentácia o snehuliakovi pochádza z r. 1380 z Hágu. Snehuliak si získal mimoriadnu popularitu u detí a stal sa hrdinom stoviek filmov (naposledy v r. 2013 snehuliak Olaf z filmu Frozen). Doteraz najväčší snehuliak bol postavený v Maine a meral 37,21 m. Kým v USA a v Európe typický snehuliak pozostáva z troch snehových gulí, vo východnej Ázii má len dve snehové gule. V Japonsku sa snehuliak nazýva yuki daruma.

Sánkovanie

Sánky vznikli v krajinách s dlhotrvajúcou snehovou pokrývkou a slúžili ako prostriedok na prepravu ľudí a tovaru. Používali ich Vikingovia, Innuiti, ale konštrukciu pri svojich stavbách využívali aj starovekí Egypťania. Prvé sánkarské súťaže sa konali v 15. st. v Nórsku a Švédsku. Moderné sánkovanie si obľúbili najmä dovolenkári v švajčiarskom St. Moritz na sklonku 19. st. Súťažiť sa začalo v roku 1833 v Davose, austrálsky študent George Robertson vtedy porazil 19 súťažiacich z Anglicka, Nemecka, Švédska, Švajčiarska a USA.